Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 5'e yükseldi

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 5'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de tespit edilen yeni Koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 5'e yükseldiğini, hastalardan 2'sinin solunum sıkıntısı yaşadığını söyledi

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile birlikte, Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak açıklama yaptı. 

Sözlerinin başında "Sabah erken saatlerde kamuoyu ile ikinci vakayı paylaştık. 10 Mart itibari ile olayın Türkiye'deki seyri diğer ülkelere göre avantajlı konumunda. Tedirgin olmamalıyız. DSÖ benzer bir tabloyu yaklaşık 20 yıl önce de ilan etmişti. Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Katılımcı sayısı 40'ın üzerindeydi. İleriye dönük pek çok tedbir konuşuldu" ifadesini kullanan Koca, devamında yeni alınan bazı tedbirleri duyurdu. Koca, şunları kaydetti:

"Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Mesai saatleri dışında 1 kişiye izin verilecek. İlaçlarını alan hastalarımızın ilaçlarını doğrudan alabilmelerini Aile Bakanlığımızla görüşüldü. Bir iki gün için bakanlığımız bir yaklaşımı deveye sokacak. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne çıkacak.

Birinci elden yönlendirmeyi yapan bir danışma hattı önümüzdeki bir iki gün içinde devreye girecek. ALO 184'ü koronavirüs danışma hattına çeviriyoruz

İlk orta ve liselerin 1 hafta tatil edilmesine karar verildiğini biliyorsunuz. 23 Mart itibarıyla da uzaktan eğitim kullanılacak. Üniversitelerimiz 3 hafta tatil. Spor müsabakaları da seyircisiz oynanacak. Kamu görevlilerin zorunlu olmadıkça yurt dışı seyahatleri yapmamalarını içeren bir genelge de yayınlandı. Sağlık kuruluşlarına gitmeden yurt dışından gelen çalışanların 14 gün idari izinli sayacak bir karar çıkmış oldu. Vatandaşların kesinlikle yurt dışına çıkmamasını istiyoruz.

Yurt dışında olanların ise dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Kendilerini bulundukları yerde koruma altına almalarını öneriyoruz. Olabildiğince bu dönemi kendilerini izole etmeleri gerekiyor. İnsan trafiği ile bağlantı halinde olduğumuz, Avrupa'da hızla artan, bir günde ilave olan; Belçika'da 47 Hollanda da 111, Almanya'da 822  olmak üzere giderek hızla artan bir salgın görüyoruz."

'Aynı temas çevresinde, aynı aile içinde 3 kişiye daha tanı koyduk'

Daha önce iki kişiye koronavirüs teşhisi konduğunu hatırlatan Koca, "İlk iki vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Size bu saatte, aynı temas çevresi, aynı aile içinde üç yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayım. Üzüntümüzü azaltan bir realite var, tanımlı çevre içinde olduğunu söylemek istiyorum. 5 vaka birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. 4 vaka, ilk tespitin hemen ardından izole edilen kişilerdir" dedi. Koca, 4-5 haftanın çok önemli olduğunu ve tedbirlere sarılmak gerektiğini belirterek Unutmayalım ki koronavirüs aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir" diye konuştu.

'Açık ve kapalı cezaevlerinde görüşler iki hafta süreyle ertelendi'

Koca'nın ardından sözü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül aldı. Nisan sonuna kadar yurt dışı seyahatlerinin iptali konusunda kararlar aldıklarını hatırlatan Gül, "Özellikle bugün itibari ile ceza infaz kurumları kapsamında, hastalık belirtileri olanların ceza infaz kurumlarına alınmaması, kabul durumunda solunum enfeksiyonu olanların belirli bir alana alınması kararlaştırıldı. Açık ve kapalı cezaevilerinde 2 hafta boyunca görüşler ertelenmiştir. Kamuda çalışanların özel izinleri ertelenmiştir. Bu haklar ise saklıdır, daha sonra verilecektir" dedi.

9 ülkeye seferler yarından itibaren durdurulacak

Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan sözü aldı. Bilim Kurulu'nun önerileriyle yüksek hızlı tren (YHT), Marmaray gibi ulaşım araçlarında dezenfekte ve temizlik işlemlerinin sürekli olarak yapıldığını belirten Turhan, "Dün okulların tatil edilmesi ile otogarlarda yolcu yoğunluğu yaşanmaya başladı. Ankara, İstanbul YHT hatlarımızda 13-14-15 Mart tarihlerine ilave hat sefer koyduk" bilgisini verdi.

Turhan ayrıca, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya yapılan seferlerin yarından itibaren 17 Nisan'a kadar durdurulacağını duyurdu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.