SGK'nın gelirleri yüzde 18, giderleri yüzde 20,3 arttı

SGK'nın gelirleri yüzde 18, giderleri yüzde 20,3 arttı

Yapılandırma taksitlerinin ödenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gelirlerini yüzde 18 artırdı. Sosyal Güvenlik Kurumu birinci çeyrek verilerine göre gelirler bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 18,03 artarak 135.2 milyar TL oldu.

A+A-

Yapılandırma taksitlerinin ödenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gelirlerini yüzde 18 artırdı. Sosyal Güvenlik Kurumu birinci çeyrek verilerine göre gelirler bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 18,03 artarak 135.2 milyar TL oldu. Gelirler içindeki en yüksek artış ilk taksitlerinin bir kısmının ödenmesi nedeniyle yapılandırma kaleminde gerçekleşti. İlk üç ayda açık bir önceki yıla göre yüzde 51 artarak 12 milyar 859 milyon TL oldu. Böylece yıl sonu açık tahmini olan 69.6 milyar TL’nin yüzde 18,5’i gerçekleşti.

Sağlık harcamaları 2021 ilk çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 27,6 oranında yükseldi. Genel gider artışının üstünde gerçekleşen sağlık harcamaları, 2020 COVID-19 salgının başladığı dönem öncesini kapsıyor. Salgın döneminde ivedi olmayan sağlık hizmetlerinin durdurulması nedeniyle tam kapanma döneminde sağlık giderleri azalmıştı. Oransal olarak sağlık harcamaları gelecek aylarda önceki yıla kıyasla daha yüksek olarak artacak. 2021 ilk çeyreğinde SGK’nın ilaç, teşhis ve yolluklardan oluşan sağlık gideri 40.3 milyar TL düzeyinde bulunuyor.

Bu arada, SGK’nın giderleri arasında bulunan sigorta ödemeleri 2021 ilk çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 40,2 oranında yükseldi. Bu kalemdeki ödemeler, sigortalıya veya hak sahiplerine emzirme, cenaze ve evlenme yardımları ile geçici iş göremezlik ödeneğinden oluşuyor. Salgında ölümlerin artması dışında bu kalemde 2021 ilk çeyreğinde diğer unsurlarda olağanüstülük bulunmuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.