Levent -Maslak ofisleri boşalabilir

Levent -Maslak ofisleri boşalabilir

İstanbul'daki boş ofis alanı 1 milyon 500 bin metrekareye gelirken, Türkiye genelinde boşluk oranları ise 2.5 milyon metrekareye yükseldi.

A+A-

Sadece son 2 yılda eklenen 1 milyon metrekareye yakın ofislerle Türkiye'de tamamlanan A plus ofislerin büyüklüğü 10 milyon metrekareye çıkarken, bu ofislerin 4 milyon metrekaresinin satılamadı.

İstanbul'daki boş ofis alanı 1 milyon 500 bin metrekareye gelirken, Türkiye genelinde boşluk oranları ise 2.5 milyon metrekareye yükseldi. Diğer yandan 2022'de açılması beklenen 1 milyon 200 bin metrekarelik kiralama alanı olan İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) sektörün stoklarını daha da artıracağı belirtiliyor. Ofis stoklarının eritilmesi için ofis alımlarında uygulanan yüzde 18 KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi ve İFM'nin açılışının ertelenmesi öneriliyor.
Eva: "Finans Merkezi diğer ofislerin satışını yavaşlatacak"

Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da pandemi nedeniyle ofis pazarında hareketliliğinin azaldığını belirterek, özellikle KDV indiriminin sektörde kısmi hareketliliğe yol açacağını söyledi. Böylece mevcut stokların 4'te 1'inin satılabileceğini aktaran Yazıcı, ayrıca 2 yıl içinde açılacak olan İstanbul Finans Merkezi ile birlikte 1 milyon metrekarelik yeni ofis alanının piyasaya gireceğini söyledi. Yazıcı, İstanbul Finans Merkezi'ndeki alanların yarısının satılmış olsa dahi kalan 500 bin metrekarenin çekim merkezi olması nedeniyle talep göreceğini bunun da diğer ofis projelerinin satışını geciktireceğini söyledi.
JLL: "Levent -Maslak ofisleri boşalabilir"
Sektörde özellikle sigorta şirketlerinin emeklilik fonları ile yatırım amaçlı kesimin ofis alımı yaptığını aktaran JLL Direktörü Mahir Mermer, "Bu kesimin harekete geçmesi için de KDV indirimi ve düşük faizli kredi miktarının sağlanması gerekir. Böylece müteahhitlik firmalarının ellerindeki ofis stoklarının yüzde 25'ini satabilir" dedi. 2022 yılında 1milyon 200 bin metrekare kiralama alanına sahip Finans Merkezi'nin açılacağını belirten Mermer, İFM'nin 600 bin metrekarelik bölümünün teknokentler gibi vergi avantajları sunan ofisler şeklinde kiralanacağını söyledi. Mermer, "Bu nedenle İstanbul'da Maslak ve Levent'te bulunan pek çok ofis buraya gitmek isteyecek. Bu da bu bölgeleri boşaltır. Ayrıca Ankara'daki bankaların taşınmasından dolayı da büyük bir boşluk oluşacak. Dolayısıyla ekonomi düzelip şirketler yeniden büyüyene kadar Finans Merkezi'nin açılışı ertelenmeli" diye konuştu.
KONUTDER: "Ticaretin yavaşlaması ofisleri vurdu"
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, her ne kadar pandemiden dolayı sıkıntı olsa da bazı şirketlere kiralamak yerine satın almanın daha uygun olacağını aktardı. Elmas, "Serbest meslek sahipleri, yatırımcılar almak isteyebilir. Bunun için de devletin KDV'yi yüzde 8 ya da yüzde 1 indirmesi gerekir. Böylece hem ofis ve dükkan stokları eritilebilir hem de devlet KDV geliri elde eder "dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.